Formalności związane z założeniem firmy
Zakładając działalność gospodarczą lub spółkę, należy spełnić szereg warunków, które legalizują i nadają oficjalny status firmie. Najważniejszym jest zarejestrowanie działalności w odpowiednim rejestrze – CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) dla działalności gospodarczych lub KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) dla spółek. Wystąpienie z wnioskiem o wpis do CEIDG jest bezpłatne i przedsiębiorca może podjąć działalność w dniu jego złożenia. Wydruk ze strony systemu CEIDG jest zaświadczeniem o uzyskanym wpisie. Do złożenia wniosku konieczne jest określenie profilu działalności przedsiębiorstwa. Do tego celu służą kody PKD.
Polska Klasyfikacja Działalności
Kody PKD klasyfikują profil działalności gospodarczej i systematyzują rodzaje działalności społeczno-gospodarczej. Istnienie kodów jest wymagane do przedstawienia struktury gospodarki narodowej, dla potrzeb statystyk i porównań międzynarodowych oraz do dokonania wpisu do rejestru REGON (Rejestru Gospodarki Narodowej). Rejestr REGON jest na bieżąco aktualizowany na podstawie wpisów w bazie CEIDG. W momencie założenia działalności gospodarczej należy określić główny profil działalności, czyli podać główny kod PKD charakteryzujący przedsiębiorstwo oraz kody pomocnicze. Bezpłatnie można wprowadzać zmiany we wpisie dokonanym w CEIDG – zarówno dodawać kody PKD, czyli rozszerzać działalność lub je wykreślać, co jest równoznaczne z zawężaniem działalności firmy. Wszelkie wezwania do zapłaty związane z wpisem dokonanym do CEIDG lub wprowadzonymi zmianami są wysyłane do osób prowadzących działalność nielegalnie i nie należy ich opłacać.
Pozostałe czynności związane z założeniem działalności
Poza złożeniem wniosku o wpis w CEIDG, należy wystąpić do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności o nadanie numeru NIP. Warto również założyć osobne konto bankowe, służące wyłącznie do rozliczeń prowadzonej działalności. W przypadku, jeśli osoba zakładająca działalność nie zna się na zasadach prowadzenia księgowości w firmie, co jest najczęściej spotykanym przypadkiem, należy znaleźć renomowane biuro rachunkowe Poznań, o dobrej opinii i sprawdzonych klientach. Sprawnie prowadzona księgowość, terminowo płacone podatki i poprawne rozliczenia z ZUS-em są podstawą dobrze działającego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo zarządzana księgowość przedsiębiorstwa w koszty firmy wprowadzi wyłącznie faktury, który zakup odpowiada zgłoszonym do CEIDG profilom prowadzonej działalności. Nie należy prosić o wystawianie faktur na dane firmy, jeżeli zakup nie jest zgodny z kodami PKD widniejącymi we wpisie w rejestrze CEIDG.
Pomoc w zarejestrowaniu działalności
- zgłoszenie w CEIDG
- wybór formy opodatkowania
- zgłoszenie i rejestracja na potrzeby podatku VAT
- zgłoszenie i rejestracja ZUS
Prowadzenie bieżących spraw księgowych
- pełna rachunkowość
- podatkowa książka przychodów i rozchodów
- ryczałt
- rejestry wg ustawy o podatku VAT
Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych
- prowadzenie akt osobowych, w tym kompletowanie dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem oraz rozwiązaniem stosunku pracy
- sporządzanie list płac zarówno w ramach umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych