17.05.2018

O nowym projekcie ustawy dla przedsiębiorców, powszechnie nazywanej „Konstytucją Biznesu”, Ministerstwo Gospodarki mówiło już w roku 2014. Ostatecznie została uchwalona dopiero w 2018 i obowiązuje od 30 kwietnia. Co się w niej znajduje? Oto kilka głównych zmian w związku z prowadzeniem działalności.

Zmianie uległa sama definicja działalności gospodarczej i obecnie zgodnie z ustawą to “zorganizowana  działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”.

Pojawiła się możliwość braku obowiązku rejestracji działalności, kiedy jej przychód miesięczny nie będzie sięgał powyżej 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 zł. Jeżeli próg ten zostanie przekroczony, to właściciel jest zobowiązany zarejestrować działalność jako gospodarczą. Ma na to jedynie 7 dni.

Biuro rachunkowe księgowość Poznań Naramowice

Sporą ulgą dla nowych działalności, jaka pojawiał się w nowych przepisach jest brak konieczności opłacania składek społecznych przez pierwsze pół roku funkcjonowania. Nie obejmuje to jednak składki zdrowotnej. Punkt ten określany jest mianem „ulgi na start”.

Kolejną nowością jest możliwość zawieszenia działalności, który nie zatrudnia pracowników lub zatrudnia tylko takich na urlopach wychowawczych, rodzicielskich czy też macierzyńskich. Zawiesić działalność można na minimum 30 dni. Ustawa nie podaje maksymalnego okresu. Poprzednio były to 2 lata, a po upływie tego czasu działalność automatycznie była likwidowana w rejestrach . Obecnie, aby ją wznowić należy złożyć specjalny wniosek do CEIDG, w dogodnym dla nas momencie.

Ustawa aktualizuje także działanie samego CEIDG i wprowadza automatyczne wypełnianie danych firmy z poprzedniego wpisu. Przedsiębiorca nie musi podawać ich po raz kolejny z każdym wpisem.

Ponadto wprowadzono zasady takie jak np. wolność działalności gospodarczej i równości gospodarczej, „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, uczciwa konkurencja i poszanowanie dobrych obyczajów oraz interesów pozostałych przedsiębiorców, a także domniemania uczciwości przedsiębiorcy.

Pomoc w zarejestrowaniu działalności

  • zgłoszenie w CEIDG
  • wybór formy opodatkowania
  • zgłoszenie i rejestracja na potrzeby podatku VAT
  • zgłoszenie i rejestracja ZUS
WIĘCEJ

Prowadzenie bieżących spraw księgowych

  • pełna rachunkowość
  • podatkowa książka przychodów i rozchodów
  • ryczałt
  • rejestry wg ustawy o podatku VAT
WIĘCEJ

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych

  • prowadzenie akt osobowych, w tym kompletowanie dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem oraz rozwiązaniem stosunku pracy
  • sporządzanie list płac zarówno w ramach umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych
WIĘCEJ
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM