23.06.2018

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się prowadzenie niewielkiego przedsiębiorstwa, firmy we własnym domu. Często tak jest prowadzone choćby biuro rachunkowe Poznań. W wielu przypadkach jest to bardzo dobry pomysł, pod warunkiem, że spełni się podstawowe wymagania i nie będzie się łączyło spraw domowych z biznesowymi. Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu lub mieszkaniu zdecydowanie obniża koszty działalności. Obsługa księgowa może wyraźnie podać, że takie koszty są niższe, tym bardziej, że część wydatków generowanych w domu można przerzucić na własną firmę. Należy jednak pamiętać, że urządzając biuro w domu, należy się liczyć choćby z sąsiadami. Działalność w domu lub własnym mieszkaniu nie może się odbywać ze szkodą choćby dla sąsiadów. Jeśli poprowadzimy w domu księgowość innych firm lub zajmiemy się prowadzeniem rachunkowości nikomu nie będzie to przeszkadzać, bo nawet nie musimy w domu przyjmować klientów.

Biuro rachunkowe księgowość Poznań Naramowice

Problemem jednak może okazać się prowadzenie firmy, która coś wytwarza, a przy produkcji występuje hałas lub inne niedogodności. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zgody i pozwolenia sąsiadów. Jeśli dodatkowo budynek, którego pierwotnym przeznaczeniem było mieszkanie, zmienił swój charakter, przedsiębiorca musi uzyskać zgodę organów administracyjnych, a te są zobowiązane do sprawdzenia, czy nie są naruszane dobra osób trzecich. Jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza w domu, bardzo ważne jest wydzielenie części biznesowej. Ma to dwojakie znaczenie. Przede wszystkim przedsiębiorca dla efektywnego prowadzenia firmy, musi wyraźnie oddzielać życie prywatne od biznesowego. Inaczej jego praca będzie mało efektywna.

Sporą ulgą dla nowych działalności, jaka pojawiał się w nowych przepisach jest brak konieczności opłacania składek społecznych przez pierwsze pół roku funkcjonowania. Nie obejmuje to jednak składki zdrowotnej. Punkt ten określany jest mianem „ulgi na start”.

Kolejną nowością jest możliwość zawieszenia działalności, który nie zatrudnia pracowników lub zatrudnia tylko takich na urlopach wychowawczych, rodzicielskich czy też macierzyńskich. Zawiesić działalność można na minimum 30 dni. Ustawa nie podaje maksymalnego okresu. Poprzednio były to 2 lata, a po upływie tego czasu działalność automatycznie była likwidowana w rejestrach . Obecnie, aby ją wznowić należy złożyć specjalny wniosek do CEIDG, w dogodnym dla nas momencie.

Ustawa aktualizuje także działanie samego CEIDG i wprowadza automatyczne wypełnianie danych firmy z poprzedniego wpisu. Przedsiębiorca nie musi podawać ich po raz kolejny z każdym wpisem.

Ponadto wprowadzono zasady takie jak np. wolność działalności gospodarczej i równości gospodarczej, „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, uczciwa konkurencja i poszanowanie dobrych obyczajów oraz interesów pozostałych przedsiębiorców, a także domniemania uczciwości przedsiębiorcy.

Pomoc w zarejestrowaniu działalności

  • zgłoszenie w CEIDG
  • wybór formy opodatkowania
  • zgłoszenie i rejestracja na potrzeby podatku VAT
  • zgłoszenie i rejestracja ZUS
WIĘCEJ

Prowadzenie bieżących spraw księgowych

  • pełna rachunkowość
  • podatkowa książka przychodów i rozchodów
  • ryczałt
  • rejestry wg ustawy o podatku VAT
WIĘCEJ

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych

  • prowadzenie akt osobowych, w tym kompletowanie dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem oraz rozwiązaniem stosunku pracy
  • sporządzanie list płac zarówno w ramach umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych
WIĘCEJ
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM