23.10.2018

Wśród najpopularniejszych form finansowania zakupu pojazdów w przypadku małych i średnich firm wymienia się leasing. Coraz częściej, zamiast zakupu auta za gotówkę, przedsiębiorcy decydują również na wynajem długoterminowy samochodu firmowego. Jakie korzyści płyną z każdego rozwiązania?

Leasing operacyjny – jakich korzyści dostarcza to rozwiązanie?

W przypadku tej formy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Korzyść wynikająca z tego rozwiązania to przede wszystkim stałe i przewidywalne wysokości comiesięcznych rat. To także uniknięcie zamrażania dużych kwot, jak to ma miejsce w przypadku zakupu samochodu firmowego. Leasing jest również opłacalny dla przedsiębiorcy z podatkowego punktu widzenia. Stanowi tarczę podatkową, umożliwiając zaliczenie kosztów leasingowania i serwisowania auta do kosztów uzyskania przychodu i – co za tym idzie – pomniejszenia podstawy opodatkowania.

Biuro rachunkowe księgowość Poznań Naramowice

Leasing finansowy – czym się charakteryzuje?

W przypadku tej formy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca. Warto dodać, że ta forma pozyskania auta firmowego związana jest z umową trwającą co najmniej 12 miesięcy. W sytuacji, gdy wszystkie raty leasingowe zostaną opłacone, przedsiębiorca staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Pewną niedogodnością na gruncie rozliczeń podatkowych może być natomiast konieczność opłacania całości VAT. Należy pamiętać, że rata w leasingu finansowym składa się z części kapitałowej i części odsetkowej. Ta ostatnia, po uiszczeniu opłaty, może zostać zakwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu.

Wynajem długoterminowy – dlaczego warto się nim zainteresować?

Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez przedsiębiorców. Z jednej strony umożliwia ujęcie wielu wydatków związanych z eksploatacją auta (takich jak między innymi serwisowanie i ubezpieczenie) w koszcie miesięcznej raty, z drugiej nie wiąże przedsiębiorcy na wiele lat z jednym modelem auta, dając elastyczność i możliwość zmiany. Nie angażuje również firmowych środków finansowych.

Pomoc w zarejestrowaniu działalności

  • zgłoszenie w CEIDG
  • wybór formy opodatkowania
  • zgłoszenie i rejestracja na potrzeby podatku VAT
  • zgłoszenie i rejestracja ZUS
WIĘCEJ

Prowadzenie bieżących spraw księgowych

  • pełna rachunkowość
  • podatkowa książka przychodów i rozchodów
  • ryczałt
  • rejestry wg ustawy o podatku VAT
WIĘCEJ

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych

  • prowadzenie akt osobowych, w tym kompletowanie dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem oraz rozwiązaniem stosunku pracy
  • sporządzanie list płac zarówno w ramach umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych
WIĘCEJ
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM