14.11.2018

Wigilia firmowa to jeden z bardziej popularnych sposobów spędzenia przedświątecznego czasu ze swoimi pracownikami. Pozwala poprawić relacje pomiędzy przełożonymi a podwładnymi, a także zwyczajnie, po ludzku, złożyć sobie życzenia z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia. Czy tego typu imprezy można zastosować do odliczeń podatkowych?

Wigilia firmowa a koszty podatkowe

Spotkania wigilijne z pracownikami mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodów. Z podatkowego punktu widzenia są traktowane analogicznie do imprezy firmowej, dlatego najważniejszy jest cel wigilii pracowniczej. Obsługa księgowa może zaliczyć ją w koszty uzyskania przychodu jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca będzie w stanie wykazać, że jej celem jest budowanie motywacji wśród zespołu, co przekłada się na zwiększanie przychodów firmy.

Biuro rachunkowe księgowość Poznań Naramowice

Aby zabezpieczyć się przed niekorzystną interpretacją naszego przypadku przez organy podatkowe, dobrze jest przygotować raport, w którym ujęty zostanie konkretny cel spotkania, związany na przykład z wynikami zespołu w mijającym roku.

Należy również pamiętać, że nie każdy rodzaj wigilijnych wydatków może zostać zaliczony do kosztów podatkowych. Definicję negatywnych kosztów uzyskania przychodów określa art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Wsparcie akcji charytatywnych – czy można zaliczyć je do wydatków?

Wielu pracodawców decyduje się w okresie przedświątecznym na wsparcie akcji charytatywnych. Przekazanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego przez pracodawcę wiąże się dla niego z określonymi korzyściami podatkowymi. Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 16 Ustawy o VAT, przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia z opodatkowania darowizny polegającej na przekazaniu produktów spożywczych. Dotyczy to jedynie sytuacji, w której artykuły te trafiają do podmiotu wpisanego na listę organizacji pożytku publicznego (OPP). Co ważne, przedsiębiorca dokonujący darowizny musi udowodnić, że faktycznie doszło do jej przekazania na rzecz danego podmiotu (może służyć temu na przykład dokument pokwitowania odbioru).

Pomoc w zarejestrowaniu działalności

  • zgłoszenie w CEIDG
  • wybór formy opodatkowania
  • zgłoszenie i rejestracja na potrzeby podatku VAT
  • zgłoszenie i rejestracja ZUS
WIĘCEJ

Prowadzenie bieżących spraw księgowych

  • pełna rachunkowość
  • podatkowa książka przychodów i rozchodów
  • ryczałt
  • rejestry wg ustawy o podatku VAT
WIĘCEJ

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych

  • prowadzenie akt osobowych, w tym kompletowanie dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem oraz rozwiązaniem stosunku pracy
  • sporządzanie list płac zarówno w ramach umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych
WIĘCEJ
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM