17.07.2019

Mało optymistyczne prognozy dotyczące sytuacji finansowej ZUS sprawiają, że coraz więcej mówi się w przestrzeni publicznej o oszczędzaniu na emeryturę. Po aferze z OFE Polacy stracili jednak zaufanie do proponowanych przez rząd form oszczędzania. Tę niekorzystną sytuację mają zmienić Pracownicze Plany Kapitałowe, które weszły w życie w lipcu tego roku.

Jakie założenia przyświecają programowi Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Osoby od 19 do 55 roku życia będą automatycznie wpisane do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych w swoim miejscu pracy. Osoby w wieku 55-70 lat również mają prawo przystąpić do PPK, muszą jednak w tym celu samodzielnie złożyć wniosek – automatyczny zapis ich nie obejmuje.

Biuro rachunkowe księgowość Poznań Naramowice

Decyzja o wstąpieniu lub wypisaniu się z PPK nie jest prosta, choć na pewno warto rozważyć każdą z tych opcji. Minimalna składka po stronie pracodawcy wynosi 2%, a maksymalna 4%. Jak podkreśla biuro rachunkowe Poznań, PPK stanowi dla pracodawcy dodatkowy koszt, zatem bardzo prawdopodobne jest, że o wysokość odprowadzanej kwoty zmniejszy on wysokość wynagrodzenia zatrudnianej osoby. Pracownik może wpłacić od 0,5% do 2% swojego wynagrodzenia brutto. Państwo dokłada oszczędzającemu w ten sposób pracownikowi 240 zł rocznie. Rezygnacja z programu jest możliwa w każdym momencie – trzeba się jednak liczyć z tym, że w takiej sytuacji nie otrzyma się 100% zgromadzonych na koncie środków. Warto mieć na uwadze, że jakakolwiek forma odkładania pieniędzy, nawet niedoskonała, ostatecznie jest lepsza niż nie posiadanie żadnych oszczędności. I taki właśnie cel przyświeca programowi Pracowniczych Planów Kapitałowych – uzyskać dodatkowe środki, które pozwolą żyć godnie na emeryturze.

Jakie będą pozytywne skutki wprowadzenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Przede wszystkim, z perspektywy pracownika, wzrosną jego oszczędności na emeryturę. W przypadku wielu osób może okazać się, że będą to ich jedyne wolne środki, które udało im się odłożyć przez cały okres kariery zawodowej. PPK to także więcej kapitału w gospodarce.

Pomoc w zarejestrowaniu działalności

  • zgłoszenie w CEIDG
  • wybór formy opodatkowania
  • zgłoszenie i rejestracja na potrzeby podatku VAT
  • zgłoszenie i rejestracja ZUS
WIĘCEJ

Prowadzenie bieżących spraw księgowych

  • pełna rachunkowość
  • podatkowa książka przychodów i rozchodów
  • ryczałt
  • rejestry wg ustawy o podatku VAT
WIĘCEJ

Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych

  • prowadzenie akt osobowych, w tym kompletowanie dokumentów związanych z nawiązaniem, przebiegiem oraz rozwiązaniem stosunku pracy
  • sporządzanie list płac zarówno w ramach umów o pracę jak i umów cywilnoprawnych
WIĘCEJ
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM